Dziś mamy:  03 / 05 / 2024 "Jeśli nie możesz, co chcesz, chciej, co możesz”- Tadeusz Kotarbiński
STRONA GŁÓWNA

W poniedziałek i wtorek 19-20 VI 2023 r. zapraszamy do auli na przedwakacyjny „Przegląd Filmów Historycznych” w LO XVII

PONIEDZIAŁEK, 19 VI 2023 r.
FILM 1, aula, godz. 9.50-11.30: "Dywizjon 303" (2018), reż. Denis Delić, 95 min.
"Dywizjon 303" – polsko-brytyjski dramat wojenny z 2018 roku w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, według scenariusza w oparciu o książkę reportażową Arkadego Fiedlera Dywizjon 303 z 1942 r. Fabuła: Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

PONIEDZIAŁEK, 19 VI 2023 r.
FILM 2, aula, godz. 11.50- 13.30: "Mistrz" (2020/2021), scenariusz i reżyseria Maciej Barczewski, 88 min.
„Mistrz” – polski dramat biograficzny z 2020 r.  Fabuła filmu „Mistrz” została oparta na historii polskiego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tadeusz Pietrzykowski trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Aby przeżyć bierze udział w walkach bokserskich na ringu. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. Pietrzykowski został aresztowany i deportowany w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, gdzie 14 VI  1940 r. otrzymał numer 77. W marcu 1941 r., jako pierwszy Polak, stoczył zwycięski pojedynek pięściarski z jednym z niemieckich kapo. Do 1943 r. stoczył w obozie kilkadziesiąt zwycięskich walk, stając się nieformalnym, jak sam to określił w grypsie do matki, mistrzem wszechwag KL Auschwitz.

WTOREK 20 VI 2023 r.
FILM 1, aula, godz. 8.55- 10.35: "Kurier" (2019), reżyseria Władysław Pasikowski, 109 min.
„Kurier” – polski film w reżyserii Władysława Pasikowskiego z 2019. Film został poświęcony pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zwanego Kurierem z Warszawy, którego życiową misją była wolna Polska. Film inspirowany jest prawdziwą misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pod koniec II wojny światowej bohater został agentem polskiego rządu na uchodźstwie, który otrzymuje tajną misję: ma negocjować z Brytyjczykami wsparcie dla polskiego podziemia.  Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Godziną "W", gdy polski oficer, Jan Nowak, zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: ma być przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi aż do Polski - do Warszawy i przekazać tajne informacje do rąk generała Tadeusza "Bora" Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w ręce Niemców, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ich ręce. Polski kurier rozpoczyna swą odyseję, przemieszczając się samolotami, pociągami, samochodami, furmankami, a nawet na rowerze.

WTOREK, 20 VI 2023 r.
FILM 2, aula, godz. 10.45-13.15: "Upadek" (2004), reżyseria Oliver Hirschbiegel, 150 min.
    Upadek (niem. Der Untergang)) – niemiecki dramat wojenny z 2004 roku w reżyserii Olivera Hirschbiegela. W roli głównej szwajcarski aktor i reżyser Bruno Ganz. Upadek to film omawiający ostatnie dni życia wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera w zdobywanym przez wojska sowieckie Berlinie. Początek akcji ma miejsce w kwietniu 1945 roku. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy.  Wokół wodza znajdują się między innymi minister propagandy Joseph Goebbels oraz Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera, której wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich dwunastu dni życia zbrodniarza wojennego.

WTOREK, 20 VI 2023 r.
FILM 3, aula, godz. 13.15-15.05: "Korczak" (1990), reżyseria Andrzej Wajda, 113 min.
     Korczak – polsko-niemiecko-brytyjski film biograficzny z 1990 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy. Janusz Korczak z wykształcenia był lekarzem, pracował również jako wychowawca i pedagog, prekursor praw dziecka i twórca innowacyjnego systemu wychowawczego opierającego się na potrzebach i dążeniach dziecka. W latach 1912 – 1942 pełnił funkcję dyrektora żydowskiego Domu Sierot w Warszawie. 7 VIII 1942 r. Janusz Korczak został zamordowany wraz z ok. 200 podopiecznymi i pozostałymi opiekunami sierocińca w obozie zagłady w Treblince. Wajda przedstawił to wydarzenie metaforycznie: gdy Niemcy likwidują sierociniec Korczak i jego wychowankowie idą spokojnie ulicami pogrążonego w chaosie getta. Korczak wraz z dziećmi wsiada do wagonów. Pociąg wyrusza z Umschlagplatz do obozu zagłady w Treblince. W ostatniej scenie filmu wagon z Korczakiem i jego dziećmi odłącza się od składu. Dzieci wybiegają z niego wraz z Korczakiem, po czym wszyscy znikają we mgle.

Miejsce projekcji: aula

Uwaga: repertuar może ulec zmianie. Wstęp wolny – wszyscy uczniowie mile widziani.